طراحی سایت در ارومیه

آشنایی با پروسه طراحی وب سایت

پروسه اصلی طراحی وب سایت

با نگاهی به روند توسعه تکنولوژی آشنایی با پروسه طراحی وب سایت به عنوان عاملی جهت رشد کسب و کار و ارتباط با دنیای پیرامون و فراتر از مرزها الزامی می باشد .
زمانی که می‌خواهید یک طراحی وب سایت جدیدی داشته باشید، مطمئناً پروسه سختی پیش رو دارید و باید از موارد بسیاری در لیست خود پیروی کنید تا همه چیز به به بهترین نحو ممکن پیش رود. اما آیا دقت کرده‌اید که در این لیست، چه مواردی وجود دارد که به طراحی وب سایت تان کمک می‌کند تا مطابق با استاندارد های جهانی طراحی وب سایت باشد؟
در ادامه با ما باشید

فهرست مطالب

انتخاب نام دامنه سایت

دامنه همچون کد پستی یک سایت می باشد . بسیار مهم و به نوعی برند یک سایت می باشد. دامنه از اجزای مختلفی ساخته شده است :

دامین از چند جزء اصلی تشکیل شده که در زیر به مرور آنها می پردازیم:

بخش اول پروتکل(protocol) : که در آدرس سایت طراحی وب سایت جهان پروتکل https می باشد.

پروتکل به باندی گفته می شود جهت ارتباط , دریافت و ارسال اطلاعات بین کلاینت و سرور .

پروتکل انواع زیادی دارد که مهم ترین آنها پروتکل های http و https می باشد.

بخش دوم ساب دامین (Sub Domain) : به معنای زیر دامنه می باشد .

برای مثال آدرس https://google.com نام یک دامین اصلی و آدرس https://translate.google.com/ یک ساب دامین می باشد.

با استفاده از ساب دامین امکان ایجاد تعداد نامحدود سایت بر روی یک دامنه وجود دارد ‎

بخش سوم نام سایت : در طراحی وب سایت موضوع مهم انتخاب اسم می باشد. شما این امکان را دارید که هنگام خرید دامین نام دلخواه سایت تان را انتخاب و به ثبت رسانید .

توجه داشته باشید این امکان تنها زمانی وجود دارد که دامین انتخابی قبلا توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد و جهت ثبت آزاد باشد.

طراحی سایت دامنه ارومیه

به لینک زیر مراجعه و دامین مورد نظر را جهت ثبت بررسی نمایید:

جستجو  دامنه

بخش چهارم پسوند دامین : آخرین قسمت یک دامین پسوند دامین می باشد که بگونه ای نوع فعالیت سایت را مشخص می کند.البته این موضوع اجباری نمی باشد که پسوند مرتبط با فعالیت سایت تان را تهیه نمایید. برای مثال پسوند دامین طراحی وب سایت  جهان هوشمند net. می باشد.
مهمترین بخش دامنه ، نام سایت و سپس پسوند دامنه می باشد. اغلب سایت های ایرانی از دامنه ملی .ir استفاده میکنند. بطور مثال سایت ثبت نام یارانه و اطلاع رسانی رایانه با آدرس https://hadafmandi.ir  میباشد.

 

انتخاب هاست یا سرور مناسب

انتخاب هاست برای طراحی وب سایت بسیار مهم است. ایتم های فراوان در این زمینه دخیل هستند. از پایداری هاست و سرور تا دسترسی و میزان سرعت و منابع که همگی بر کیفیت وب سایت شما تاثیر میگذارد.

 

هاست ارومیه طراحی وب سایت

از شرکتی که طراحی وب سایت شما را برعهده دارد در این زمینه راهنمایی بگیرید.این موضوع بسیار مهم است که از یک هاست مناسب برای طراحی وب سایت استفاده کنید.

انواع هاستینگ

هاستینگ اشتراکی

ابتدایی‌ترین و پرکاربردترین نوع میزبانی است؛ قیمت‌های بسیار مناسب‌تری داشته و همه ویژگی‌های لازم برای راه‌اندازی یک وب‌سایت بعد از طراحی وب سایت معمولی را دارد.

در هاستینگ اشتراکی یک سرور تقسیم‌بندی شده و در اختیار صدها یا هزاران کاربری قرار می‌گیرد که به‌طور مشترک از منابع، پهنای باند و حجم فضای آن استفاده خواهند کرد.

طبیعتاً در این حالت محدودیت‌های بیشتری وجود خواهد داشت، ازجمله محدودیت تعداد وب‌سایت‌هایی که می‌توانید اضافه کنید، محدودیت فضا و محدودیت پهنای باند. به‌علاوه، معمولاً امنیت و پایداری هاستینگ اشتراکی در سطح پایین‌تری قرار دارد. در طراحی وب سایت این موضوع تاثیر بسزایی دارد.

VPS یا سرور مجازی

سرور مجازی شبیه به میزبانی اشتراکی است، اما قابلیت‌ها و ویژگی‌های بسیار بیشتری دارد. در این حالت سرور فقط به چند قسمت معدود تقسیم می‌شود و در اختیار تعداد کاربران به‌مراتب کمتری قرار می‌گیرد. در اینجا سرور مورداستفاده این کاربران یکسان است، اما پیکربندی هر VPS اختصاصی خواهد بود.این موضوع برای طراحی وب سایت اثرگذار است

هاست اختصاصی

در این حالت، یک سرور را با تمام منابع، پهنای بند و فضای آن اجاره می‌کنید. قیمت سرورهای اختصاصی بسیار بالاست و هزینه مجوزهای نرم‌افزاری لازم (مثلاً نرم‌افزار کنترل پنل سرور) به‌صورت جداگانه دریافت می‌شود. به‌علاوه، پیکربندی سرور و انجام تنظیمات سیستمی نیز کاملاً بر عهده کاربر است.قبل از اقدام به طراحی وب سایت هزینه های این موضوع را براورد نمایید

این نوع از هاستینگ امکان شخصی‌سازی کامل و بهینه‌سازی برای تناسب با نیازهای خاص کاربران را فراهم می‌کند و بهترین امنیت، عملکرد و انعطاف‌پذیری را دارد.

میزبانی ابری (Cloud Hosting)

در این نوع از هاستینگ، اطلاعات و فایل‌های وب‌سایت‌های کاربران با استفاده از سرورهای مجازی متعدد در نقاط مختلف جغرافیایی قرار می‌گیرد؛ درنتیجه، میزبانی از طریق چندین سرور انجام‌شده و همین باعث افزایش پایداری و آپ‌تایم وب‌سایت می‌شود. درعین‌حال، با توجه به پراکندگی منابع، امنیت کاهش پیدا خواهد کرد.البته طراحی وب سایت نیز در این موضوع مهم است. باید طراح وب سایت نیز در جریان این موضوع باشد.

هاست مدیریت‌شده

این نوع از هاستینگ برای کاربرانی مناسب است که زمان یا دانش فنی لازم برای مدیریت سرور را در اختیار ندارند. در این حالت، علاوه بر اجاره یک سرور اختصاصی، پشتیبانی شرکت میزبان را نیز دریافت می‌کنید و انجام به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری و اقدامات مربوط به امنیت سرور را هم به آن‌ها می‌سپارید.

در اینجا شاید احساس کنید که انتخاب دشواری را در پیش رو خواهید داشت، اما اگر نیازهایتان را برای طراحی وب سایت مشخص کرده باشید با توجه به توضیحات زیر می‌توانید به‌سرعت تصمیم خود را بگیرید.

در چه شرایطی باید هاست اشتراکی را انتخاب کنید؟

در بیشتر موارد. چنانچه یک وب‌سایت یا وبلاگ ساده شخصی یا شرکتی، یا طراحی وب سایت فروشگاهی کوچک دارید، غالباً یک هاست اشتراکی کفاف نیازهایتان را خواهد داد. عموماً بسته به نوع پلن انتخابی، هاستینگ اشتراکی می‌تواند جوابگوی طراحی وب‌سایت‌های دارای بازدید کم تا متوسط باشد؛ بااین‌وجود، پایداری و امنیت در سرورهای اشتراکی زیاد مطلوب نیست و چه‌بسا سرعت بالایی هم نداشته باشد. با همه این‌ها، استفاده از هاست اشتراکی در آغاز کار می‌تواند منطقی باشد.

نکاتی که در انتخاب هاست باید در نظر بگیرید

1. تناسب فنی و حجمی

بدون توجه به فضا و امکانات موردنیاز و همچنین مهارت‌های فنی‌تان هرگز نمی‌توانید یک هاست مناسب انتخاب کنید؛ بنابراین ابتدا نیازها و توانمندی‌های خود را مشخص کنید و به‌تناسب نوع فعالیت و برنامه‌هایی که دارید یک هاست مناسب را انتخاب کنید.

2. اعتبار و امتیاز آپ‌تایم هاست

منظور از آپ‌تایم (Uptime) مقدار ساعاتی در طول روز است که وب‌سایت شما در دسترس قرار دارد که معمولاً با درصد بیان می‌شود. امروزه آپ‌تایم 99.95 درصدی حتی برای هاستینگ اشتراکی نیز معمولی به شمار می‌رود و اساساً هر رقمی کمتر از 99 درصد غیرقابل‌قبول است.

برای بررسی آپ‌تایم هاست موردنظر خود، می‌توانید از ابزارهای کارآمدی که به‌صورت رایگان یا پولی در اینترنت موجود است استفاده کنید؛ به‌عنوان‌مثال، سایت آپ‌تایم روبات.

4. امکان ارتقا

امروزه پلن‌های اشتراکی متنوع و بعضاً قدرتمندی توسط شرکت‌های هاستینگ ارائه می‌شود و غالباً استفاده از هاستینگ اشتراکی مشکلی را متوجه شما نخواهد کرد. درعین‌حال، اگر انتظار دارید که در طول دو یا سه سال آینده رشد واقعاً قابل‌توجهی را شاهد باشید، باید از هاستی استفاده کنید که فضای لازم برای رشد را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ به این معنی که امکانات و توانایی ارائه پلن های بهتر را داشته باشد تا بتوانید سرویس خود را از هاست اشتراکی به VPS یا سرور اختصاصی ارتقا بدهید و از قدرت پردازش بیشتر، فضای بیشتر و امنیت بالاتری بهره ببرید.

5. تعداد Addon Domain، Subdomain، ایمیل و دیتابیس

محدودیت در Addon Domain به معنای محدودیت در تعداد دامنه‌هایی است که با اضافه کردن آن‌ها به پنل هاستینگ خود می‌توانید طراحی وب‌سایت‌های مجزا به راه بیندازید. به‌عنوان‌مثال، اگر هاست شما اجازه افزودن 10 Addon Domain را بدهد، می‌توانید روی همان هاست، 10 وب‌سایت مجزا در پوشه‌های جداگانه داشته باشید.

با توجه به اهمیت پایگاه داده یا دیتابیس (Database)، شرکت‌های هاستینگ محدودیت‌های بیشتری را بر روی آن اعمال می‌کنند که از تعداد دیتابیس‌ها تا حجم هر دیتابیس را در برمی‌گیرد. به خاطر داشته باشید که با رشد وب‌سایت، حجم دیتابیس آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد و به‌علاوه، معمولاً پیشنهاد نمی‌شود که برای چندین سیستم از یک دیتابیس واحد استفاده شود.

در مورد زیردامنه یا Subdomain (مثلاً test.modireweb.com) و تعداد ایمیل، معمولاً محدودیت‌های کمتری وجود دارد، اما پر واضح است که اساساً محدودیت چیز خوبی نیست و با در نظر داشتن آینده و برنامه‌های آتی باید به دنبال هاستی باشید که محدودیت آن در این زمینه کمتر است.

6. قیمت ثبت‌نام و تمدید هاستینگ

هنگامی‌که برای اولین بار از یک هاست خرید می‌کنید مشمول تخفیف‌های مختلفی می‌شوید، اما معمولاً در هنگام تمدید دوره هیچ امتیاز خاصی شامل حال شما نمی‌شود؛ بنابراین پیش از خرید پلنی که 80 درصد تخفیف دارد به فکر هزینه تمدید دوره‌های آتی هم باشید، مگر اینکه بخواهید هر سال درگیر انتقال از یک هاست به هاست دیگر و تحمل دردسرهای خاص آن باشید.

7. سیاست هاست در مورد بازگرداندن هزینه پرداختی و دوره آزمایشی رایگان

آیا هاست موردنظر زمانی را به‌عنوان دوره آزمایشی در نظر می‌گیرد؟ آیا اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید که پلن هاستینگ خود را لغو کنید، شرکت میزبان ضمانتی برای بازپرداخت وجه پرداختی دارد؟ سیاست هاست در رابطه با بازپرداخت وجه، بعد از اتمام دوره آزمایشی چیست؟ آیا این پرداخت‌ها مشمول کسر مبلغ خاصی می‌شود؟

قبل از انتخاب هاست باید به سؤالاتی مانند نمونه‌های بالا پاسخ بدهید تا اگر همه‌چیز مطابق با میلتان پیش نرفت بتوانید با کمترین خسارت به سراغ هاست دیگری بروید. به‌طورکلی توصیه می‌شود که از انتخاب هاستی که هیچ برنامه‌ای برای بازگشت وجه یا دوره‌های آزمایشی رایگان ندارد، خودداری کنید.

8. قابلیت‌های کنترل پنل هاست

کنترل پنل هاست به‌مثابه فرمان یا مغز هاستینگ شما است و لذا وجود یک کنترل پنل سهل‌الاستفاده، جامع و کاربرپسند اهمیت زیادی دارد. محبوب‌ترین کنترل پنل در کشور ما سی پنل (cPanel) است، اما کنترل پنل هاست چه سی پنل باشد، چه دایرکت ادمین یا پلسک (Plesk) و یا هر کنترل پنل دیگری، چیزی که اهمیت دارد وجود قابلیت‌های موردنیاز و سهل‌الاستفاده بودن آن است.

 لذا پیش از انتخاب هاست، نوع کنترل پنلی که همراه با پلن انتخابی ارائه می‌شود را مشخص کرده و با بررسی تصاویر و امتحان کردن دموی آن، اطمینان پیدا کنید که همه قابلیت‌های لازم را دارد و به‌راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید.

9. شرایط و ضوابط ارائه خدمات و سیاست هاست درباره تعلیق میزبانی

همان‌طور که در قسمت فضا و پهنای باند اشاره کردیم، نامحدود بودن در هاستینگ بی‌معناست؛ بنابراین اگر مصرف وب‌سایت شما از منابع هاست، مثلاً CPU از میزان مشخصی تجاوز کند یا از قوانین هاست تخطی کنید، حساب کاربری شما به حالت معلق درخواهد آمد. لذا قبل از انتخاب هاست باید به صفحه قوانین و شرایط استفاده از خدمات آن مراجعه کرده و محتویات این صفحه را به‌دقت بررسی کنید.

مخصوصاً در مورد سرورهای اشتراکی، ازآنجایی‌که قدرت فنی این سرورها چیزی نیست که هاست علاقه‌ای به اعلام آن داشته باشد، معمولاً در قسمتی از شرایط و ضوابط استفاده از خدمات خود، اعلام می‌کند که در صورت استفاده بیش‌ازحد از منابع، هاستینگ شما تعلیق خواهد شد؛ البته این مقدار مصرف دقیقاً مشخص نمی‌شود؛ بنابراین پیش از انتخاب هاست، با تیم پشتیبانی هاست موردنظر ارتباط برقرار کرده و از محدودیت‌های آن اطلاع پیدا کنید.

اطلاع از محدودیت‌های هاست در درک دو موضوع به شما کمک خواهد کرد:

هاست موردنظر به‌طورکلی چقدر سخاوتمند است و آیا باید به سراغ هاست دیگری بروید که محدودیت‌های کمتری دارد؟
شفافیت و صداقت هاست در چه حدی است و آیا می‌توانید به گفته‌های شرکت مزبور اطمینان کنید. شرکت‌های صادق، معمولاً محدودیت‌ها و شرایط استفاده از خدمات خود را به‌وضوح و به‌دوراز لفافه بیان می‌کنند

10. نوع و تناوب پشتیبان گیری

اگرچه سرورهای میزبان وب‌سایت‌های شما رایانه‌های قدرتمندی هستند، اما هیچ بعید نیست که دچار مشکل شوند یا مثلاً یک هکر به سراغ سایتتان بیاید و فایل index.php آن را تغییر بدهد یا دیتابیس سایت را خراب کند. در صورت وقوع چنین شرایطی اگر هاست شما به‌طور منظم از سرورهای خود بک آپ یا پشتیبان تهیه کرده باشد، هیچ دغدغه‌ای نخواهید داشت، چراکه فوراً می‌تواند کل سایت یا بخش اعظم آن را بازگردانی کند.

در این رابطه باید پاسخ سؤالاتی از این قبیل برای شما روشن باشد:

پشتیبان‌گیری در چه فواصل زمانی انجام می‌شود؟
از چه مواردی بک آپ تهیه می‌شود؟ فایل‌ها یا دیتابیس و یا هردو (بک آپ کامل)؟
آیا امکان تهیه بک آپ از طریق کنترل پنل وجود دارد؟
آیا از طریق cron jobs یا برنامه‌های دیگر هم می‌توانید به‌طور خودکار بک آپ تهیه کنید؟
آیا امکان بازگردانی بک آپ توسط خودتان وجود دارد یا اینکه حتماً باید از پشتیبانی هاست کمک بگیرید؟

11. روش، سرعت و کیفیت پشتیبانی

هاستینگ ازجمله خدماتی است که سرعت، کیفیت و نحوه پشتیبانی در آن اهمیت فراوانی دارد. معمولاً شرکت‌های هاستینگ امکان پشتیبانی از طریق تلفن، گفتگوی زنده، ایمیل و تیکت را فراهم می‌کنند؛ اما مهم کیفیت و سرعت پشتیبانی است. درواقع، پشتیبان سریعی که توانایی رفع مشکل یا برآوردن تقاضای شما را ندارد یا برعکس، پشتیبان قوی اما کندی که متوسط زمان پاسخگویی آن 24 ساعت است هر دو آزاردهنده و مخرب خواهند بود.

12. شهرت، نظرات و رضایت مشتریان

این مورد ازجمله مهم‌ترین مواردی است که در هنگام انتخاب هاست باید به آن توجه داشته باشید. طبیعتاً برای بررسی نظرات مشتریان فعلی نباید فقط به نظرات مثبت موجود در وب‌سایت شرکت هاست اکتفا کنید، بلکه باید خلاقیت به خرج بدهید، فعال باشید و مثلاً با مراجعه به فروم های مخصوص هاستینگ یا شبکه‌های اجتماعی و بررسی نظرات کاربران از کیفیت خدمات و پشتیبانی هاست موردنظر اطمینان پیدا کنید.

13. امتیازات اضافی هاست

درنهایت، هنگامی‌که چند هاست باکیفیت را پیدا می‌کنید که کاملاً با نیازها و خواسته‌های شما همخوانی دارند، مقایسه امتیازات خاص و اضافی هر هاست می‌تواند در انتخاب یکی از آن‌ها راهگشا باشد. به‌عنوان‌مثال، کدام هاست دامنه رایگان ارائه می‌کند یا چندین دیتاسنتر (مراکزی که سرورهای هاست در آن قرار دارند) دارد؛ یا با توجه به تولید سالانه 630 کیلوگرم دی اکسید کربن توسط هر سرور و مصرف 1000 کیلووات انرژی، کدام هاست بیشتر به محیط‌زیست و استفاده از روش‌هایی برای کاهش مصرف انرژی اهمیت می‌دهد. علاوه بر این‌ها، بسته به نیاز خود می‌توانید وجود قابلیت‌های جانبی اضافی (مانند سایت سازها که امکان نصب و راه‌اندازی سریع سیستم‌های مدیریت محتوای مختلف را فراهم می‌کنند) را نیز در نظر بگیرید.

حرف آخر

طراحی وب سایت صرفا برنامه نویسی نیست. شاید پیدا کردن یک هاست خوب کار آسانی نباشد، اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هیچ‌گاه نمی‌توان برای همه یک نسخه ثابت پیچید و یک هاست را به‌عنوان بهترین هاست برای همه نیازها معرفی کرد.

هر وب‌سایتی نیازها و شرایط متفاوتی دارد که باید مدنظر قرار داده شود؛ به‌عنوان‌مثال، ما هیچ‌گاه استفاده از یک هاست ارزان‌قیمت را برای یک فروشگاه اینترنتی بزرگ توصیه نمی‌کنیم؛ اما از طرف دیگر خرید هاستینگ گران‌قیمت را نیز برای یک وبلاگ وردپرسی ساده که بازدید زیادی ندارد پیشنهاد نمی‌کنیم.

بنابراین در هنگام مقایسه و انتخاب هاست این نکته را در خاطر داشته باشید که باید به دنبال هاستی باشید که بیشتر با نیازهای شما هماهنگ است. درواقع، هدف پیدا کردن بهترین هاست نیست؛ بلکه باید یک هاست مناسب و متناسب با نیازهای خودتان را پیدا کنید.